Zlata Medak - Strastvena promotorica fotografskog izraza
Zlata Medak - Strastvena promotorica fotografskog izraza
Zlata Medak svojim je nesebičnim zalaganjem, ogromnom energijom, spremnošću na izazove, poticanjem uspostavljanja suradničke mreže diljem Hrvatske značajno doprinijela razvoju, prepoznavanju važnosti tehničke kulture i vidljivosti u javnom prostoru. Upravo ovakva postignuća donijela su joj zasluženu Nagradu za životno djelo Državne nagrade tehničke kulture „Faust Vrančić“ za 2023. godinu.
Zlata Medak započela je svoju karijeru u svojstvu učiteljice Tehničke kulture. Kao mladi stručnjak uočava potencijal i atraktivnost fotografije te počinje s istraživanjem različitih oblika nastave u čijem je središtu fotografija. U sklopu škole osniva Fotoklub – izvannastavnu aktivnost, čije okvire ubrzo prerasta interes djece i mladih koji se žele uključiti u rad. Njezin rad u školi pozitivno vrednuje i današnja Agencija za odgoj i obrazovanje dodijelivši joj status mentora. Ponukana postignućima djece i mladih osniva Fotoklub Bjelovar koji od 1995. okuplja djecu i mlade na području grada Bjelovara i okolnih mjesta. Nastavlja intenzivnim radom i organizacijom predavanja, radionica, izložaba i sudjelovanja na tuzemnim i međunarodnim natječajima. U okrilju uspješnog Fotokluba Bjelovar, a pod mentorstvom Zlate Medak, stasali su mnogi hrvatski mladi autori poput Đure Gavrana, Petre Slobodnjak, Matka Meštrovića…
Jača svoju suradnju s Hrvatskim fotosavezom i postaje stručna voditeljica programa Ljetnih fotoradionica, poticajnih i tematskih fotoradionica Hrvatskog fotosaveza u razdoblju od 1997. godine do sada. Zlata Medak je također selektorica i izravna sudionica postave izložaba iz programa za mlade Hrvatskog fotosaveza od 1997. do danas. Izniman doprinos daje kao voditeljica programa stručnog usavršavanja voditelja izvannastavnih i izvanškolskih programa za mlade Hrvatskog fotosaveza. Ukupno, radi se o impozantnoj brojci većoj od šest stotina predavanja, radionica i postava izložaba diljem Hrvatske. Uvijek je na umu imala rad na prepoznatljivosti te priznavanju tehničke kulture i fotografije na stručnim temeljima uz prihvaćanje dionika procesa i njegovanje multidisciplinarnosti (ekološki i održivi odgoj, rad s djecom s teškoćama u razvoju, invalidnim osobama, itd.). Zlata Medak inicijatorica je i autorica projekata Izbornih nastavnih programa za V. – VII. razred osnovne škole iz predmeta Tehničke kulture koji se odnose na fotografsku djelatnost, a koje je Ministarstvo prosvjete i športa prihvatilo i Hrvatskom fotosavezu odobrilo izvođenje temeljem suglasnosti izdane 2000. godine. Temeljem svojih uspjeha i postignuća postaje dopredsjednicom Hrvatskog fotosaveza (u pet mandata) te predsjednica Odbora Hrvatskog fotosaveza za programe za mlade.
Zlata Medak snažno je utjecala i na područje ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Primarni fokus djelovanja je respektiranje i njegovanje djetetove perspektive u mediju fotografije. U radu s djecom vodi, potiče i razvija djetetov smisao za kompoziciju fotografije pri tom ne narušavajući djetetov autorski pristup. U radioničkim grupama s predškolskom djecom proigrava poticaje, zadaje izazove i jednostavno se igra, što odgovara dječjim razvojnim karakteristikama. Ovako zamišljena igra vodi dijete k doživljaju, proradi tog doživljaja, umjetničkoj ekspresiji i na kraju, k učenju. U radu s djecom, zajedno sa suradnicima, angažira sva razvojna područja promatrajući dijete holistički kao aktivna partnera u fotografskom istraživanju svijeta koje ga okružuje. Drugi fokus djelovanja u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju uočava se u zainteresiranosti za fotografsku pedagošku dokumentaciju u smislu jačanja kompetencija odgajatelja u ovom području. Održala je brojna predavanja i radionice za odgajatelje u vrtićima kojima je cilj bio razvijanje i podrška znanju te vještinama odgajatelja. U radu s odgajateljima uočljivo je da Zlata Medak razumije kompleksnost posrednog i neposrednog odgojno-obrazovnog rada u ustanovama ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. U neposrednom odgojno-obrazovnom radu odgajatelj mora dokumentirati tijek učenja djeteta stvarajući pritom relevantnu pedagošku dokumentaciju koja obuhvaća fotografiju i videomaterijale. Cilj ovakve pedagoške dokumentacije je osvješćivanje procesa učenja kako za dijete, tako i za odrasle. Zlata Medak u radu s odgajateljima bavi se pitanjima kako fotografiju podrediti procesu dokumentacije, a da pritom ne izgubi svoj umjetnički identitet. U refleksijama i fokus grupama s odgajateljima nakon održanih predavanja/radionica Zlata Medak nastoji potaknuti proces analize fotografija kako bi one pričale priču – o doživljaju, učenju, metakogniciji i interesima djeteta i stručnjaka.
Djelovanje Zlate Medak u području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja donijelo je i pionirske pomake. Zlata Medak surađivala je sa studenticom učiteljskog fakulteta na diplomskom radu i nastao je zanimljiv rad Fotografija u vrtiću. Nakon toga intenzivirala je suradnju s vrtićima i odgajateljima, širila perspektivu u radu s djecom i stručnjacima raznim predavanjima i radionicama. Metodički pristup, duboko razumijevanje područja i prihvaćanje razvojnih karakteristika djece rane i predškolske dobi rezultirali su prvim verificiranim programom na razini države namijenjenim isključivo djeci rane i predškolske dobi – programom Svjetloris. Program Svjetloris koji je napisala u koautorstvu s Dječjim vrtićem Ciciban dobio je pozitivno i pohvalno mišljenje Agencije za odgoj i obrazovanje te odobrenje Ministarstva znanosti i obrazovanja za realizaciju u vrtiću. Risanje-crtanje svjetlošću zaigran je program u kojem se dijete potiče na istraživanje svijeta oko sebe putem medija fotografije, program dopušta djetetu da bude dijete, da daje svoju perspektivu, donosi novu kompoziciju i realizira ono što vidi i osjeća. Doprinos ovako postavljenog programa vidljiv je u umjetničkom području, ali i u STEM području budući da djeca stječu znanja i vještine vezane uz fotografiju.
Zlata Medak, pokazujući zainteresiranost i uvažavanje područja ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, bila je, jest i bit će dobrodošao suradnik u hrvatskim vrtićima potičući djecu i stručnjake na komunikaciju, izražavanje, stvaranje i učenje. Svojim elanom i znanjima donosi nove dodane vrijednosti kurikulumima vrtića obogaćujući život djece i odraslih u ustanovama ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.
Stalni orijentir za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ciljeva gospođa Medak prona272 lazi u opredijeljenosti za osobni razvoj djece i mladih, za očuvanje i razvijanje nacionalne, duhovne, materijalne i prirodne baštine Hrvatske, za europski suživot te za stvaranje društva znanja i vrijednosti koje će pridonijeti napretku i održivu razvoju. U programima za socijalno ugrožene i marginalizirane skupine gospođa Medak utjecala je provedbom različitih programa na usvajanje novih znanja i kreativnih vještina sudionika, razvoj svijesti o vlastitim mogućnostima, jačanju njihova samopouzdanja, senzibiliteta, strpljivosti, komunikativnih sposobnosti i zajedničke suradnje. Javnim predstavljanjima rezultata rada podigla je svijest javnosti o mogućnostima ravnopravnog uključivanja sudionika u sve sfere javnog, kulturnog i društvenog života i njihovoj afirmaciji. Provedbom raznih programa međugeneracijske solidarnosti mladi su senzibilizirani za human i empatičan odnos prema starijima, a kod starijih osoba smanjio se osjećaj isključenosti. Zlata Medak osmislila je i vodila programe stručnog usavršavanja voditelja programa za mlade i omogućila im upoznavanje sa sadržajem, metodama rada i specifičnostima programa Hrvatskog fotosaveza koji je verificiralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Rezultat toga je da su se Hrvatskom fotosavezu u svojstvu pridruženih članica pridružile 52 ustanove (osnovne i srednje škole, centar za inkluziju, zajednice tehničke kulture i druge udruge). Za svoj neumorni rad s djecom i mladima (njezini učenici osvajali su prva mjesta na državnim natjecanjima u fotografiji), kreiranje programa za djecu i mlade, uvođenje inovativnih metoda rada s djecom i mladima dobila je brojna javna priznanja i nagrade od kojih se ističu Povelja o Nagradi za životno djelo Hrvatske zajednice tehničke kulture iz 2017. godine te Državna nagrada tehničke kulture „Faust Vrančić“ za 2007. godinu.
Zlata Medak učiteljica je tehničke kulture suvremenog shvaćanja fotografije kao izraza kulture i primjerenog edukacijskog i metodičkog pristupa fotografskoj istraživačkoj poduci mladih za svladavanje tehničkih i vizualno-likovnih pretpostavki razumijevanja, recepcije i stvaralačkog izražavanja fotografijom. Za svoj neumorni rad s djecom i mladima, kreiranje programa za djecu i mlade, uvođenje inovativnih metoda rada s djecom i mladima, dobila je brojna javna priznanja i nagrade. Svojim radom, postignućima i kompetencijama zaslužila je ovu važnu nagradu za životno djelo kako bi bila inspiracija i poticaj mladim stručnjacima kojima prenosi snažnu poruku da se uz uloženi trud, pozitivnu energiju, poduzetnost i angažman može postići mnogo.
Tekst: Branka Biketa Caktaš